Raadio Elmar
Yankee Swap kogub populaarsust ka Eestis ehk kuidas teha soodsaid jõulukinke
31. oktoober 2022
Jõulud peagi kohal ja ees ootavad väljaminekud, mis seotud kingituste ning pidustustega. Raadio Elmar hommikuprogrammis oli juttu heast ideest, mis moel läheneda kingituste jagamisele nutikalt ja säästlikult. Veendusime, et originaalse ja vajaliku kingituse saamiseks pole sugugi tarvis sadu eurosid kulutada. Saa inspiratsiooni SIIN!
Raadio Elmar hommikuprogrammis jagasime näpunäiteid, mil moel teha jõulude eel kingituste osas läbimõeldud ja tarku otsuseid. Mil moel säästa, kuid samal ajal jätta alles südantsoojendav kinkimise soov? Kasulikest vihjetest rääkis Gerli Aavik-Märtmaa.
«Leidsime sõprade seltsis internetist sellise põneva asja nagu Yankee Swap. Selle asemel, et poest osta kõigile uusi asju, võid leida kodust midagi, mis seisma jäänud. See võiks siis olla asi või ese, mida ise ei vaja, kuid võiks kellelegi teisele suurt rõõmu teha,» märkis Aavik-Märtmaa.
Üldine põhimõte on see, et jõuluistumisele kogunedes tõmbab iga seltskonna liige endale loosiga teatava numbri. «Numbri alusel moodustub järjekord ehk kes mitmendana kingipaki puu alt võtab. Kui number tuleb kätte, saad valida - kas võtad kuuse alt uue kingituse või võtad midagi, mis on juba kellegi poolt lahti pakitud,» kirjeldas Aavik-Märtmaa.
«Meie seltskonnas tekivad igal aastal väga populaarsed kingitused, mida kõik endale tahavad. Selleks, et kogu õhtu rõõm ei oleks ühe kingituse «varastamise» ümber, siis reeglid ütlevad, et ühte kingitust saab ära võtta kuni kolm korda ja siis see jääbki kolmandale võtjale,» märkis ta.
Mängurõõmu, elevust ja põnevust pakub Yankee Swap päris kindlasti, tasub vaid fantaasiat kasutada. «Mõni paneb väga väikese asja eriti suurde kasti ehk pakkimisega annab päris palju mängida. Nii säilib ka dilemma - kas võtta midagi muud või teha kindla peale valik,» lausus Aavik-Märtmaa.
«Kui soovi on, siis seltskonnas võib eelnevalt kokku leppida ka kingituste rahalise väärtuse. Meie oleme lähenenud asjale pigem aga huumoriga. Kingitused on olnud tõesti seinast seina. Üks aasta ilutses meil jõulukuuse all viiekilone riisipakk, samal ajal olid kõrval ka iPod'sid. Aeg on näidanud, et kõik ei tahagi võtta sama asja. Õhtu lõpuks on kõige olulisem avamiserõõm ja mängulust - see on palju olulisem kui need asjad,» mainis ta.
Mängureeglite täitmist järgivad seltskonna liikmed ühiselt. «Kõik hoiavad kogu protsessil vaikselt silma peal. Muidugi võib soovikorral valida ka mängujuhi või kingijagaja, kes kingisaamist kontrollib. Kui seltskonnas on lapsi, siis peaks seda tegevust ilmselt rohkem vaatama ja kaasa suunama. Ikka selle eesmärgiga, et keegi ei pettuks ja sohitegemiseks ei läheks. Täiskasvanute seltskonnas on lihtsam asja võtta huumoriga,» soovitas ta.
«Kogu mängu üks suur pluss on kindlasti keskkonnasäästlikkus. Ei pea juurde ostma aina uut plastmassi. Palju mõistlikum on kingivahetus lahendada keskkonnasõbralikult. Ikka hea ju, et koju neid tarbetuid asju juurde ei tekiks. Otse loomulikult on tänavu eriti aktuaalne ka rahasäästmise pool, ka nendes peredes, kelle puhul see varem võib-olla nii teemaks pole olnud,» rääkis Gerli Aavik-Märtmaa raadio Elmar hommikuprogrammis «Ärka, kaunis maa!».
Kuula intervjuud ja kogu häid ideid SIIN:
Elmari hommikujutt
31. oktoober 2022