Gregory Landrat
Sotsiaalmeedia ja erilahenduste toimetaja
Elmari hommikuprogramm ajas juttu bioloog ja loodusfotograaf Urmas Tartesega. Tuntud putukafotograaf jagas nippe, kuidas sääskede ja teiste putukatega toime tulla ning saime ka teada, miks tuleb tänavu hea sääseaasta.
Tänavust sääseaastat saab seletada eelkõige sademete ja suurvee rohkusega. «Need sääsed, kes on meil kõige arvukamad, sigivad valdavalt väikestes ajutistes sadeveelompides - mida rohkem on vett, seda rohkem on sääski,» rääkis Tartes. Vihmased ilmastikuolud võivad aga parmude elu raskemaks teha: «Loomulikult ka parmudel on rohkem suhet niiskete eluoludega, kuid üldiselt on nad pigem soojalembesed putukad. Selline vihmane suvi võib parmude aktiivsust isegi vähendada.»
Selleks, et vältida kevadiste putukate tuppa sattumist, andis Urmas väga lihtsa nipi: «Koduses elamises on hästi lihtne ja väga hästi töötav odav vahend nimega putukavõrk.» Õues olles on aga veelgi lihtsam viis end putukate eest kaitsta: «Rahu tegemine on number üks asi, mis aitab. Kui me läheme ärevaks, siis meie hingamine kiireneb, ainevahetus kiireneb ja me hakkame enesele teadmata eritama aineid, mis rohkem sääski meie juurde meelitavad.»
Lisaks avaldas Urmas üllatava fakti, et esimesel kevadisel sääsel on kasulik lasta lõpuni imeda. Miks see nii on? Kuula siit: