kolmapäev19. juuni 2024

Tuntud ja vaimukad Elmari hommikuprogrammis

1. september 2023
Autor
Raadio Elmar

Nüüd tuleb Elmari hommikut eriti hoolikalt kuulata, sest septembrikuus on lisaks Tiiule ja Laurile külalissaatejuhtidena eetris tuntud ja vaimukad tegijad. Mihkel Raud, Anne Veesaar, Maire Aunaste ja Andres Dvinjaninov on varakult ärkvel, et tuua kuuldavale oma kõlavad hääled ja lõbusad mõtted.

Andres! Sulle mõeldes meenuvad sõnad vaimukas, heatujuline, jutukas jms. Tundub, et sul on alati mälus valmis anekdoot või jutuke, millega sa igas situatsioonis vestluskaaslase vajadusel muigama saad. Kuivõrd tõene see arvamus on ja mis loo sa räägid sellise mõtteavalduse peale?

See võib olla üsna tõene väide, sestap olen üritanud kärpida oma paljusõnalisust, see võib olla ka ju väsitav. Muide, lavakas oli meil n-ö nalja või huumori või estraadi semester, kus kõik õppisid nalja tegema, leides endale sketše jne. Ma valisin Eesti rahvanaljad, istusin nädala raamatukogus, lugesin läbi ca 3000 nalja, eriti naerda ei saanud. Ja meenub lugu lavaka ajast, kui hääletasin varahommikul Tartust Tallinnasse kooli. Üks auto peatus ja võttis mu peale. Oli varahommik ja olin väsinud ja samal hetkel, kui mõtlesin jääda märkamatult magama, teatas tõsine mees, et tulen Võrumaalt peolt, olen paar tundi maganud, räägi mõni nali, muidu ma jään magama. Kuna olin koolis just tegelenud naljade lugemisega, oli kohe üks varrukast võtta: "Üits mies oli kolm päivä süömata ja juomata, et kutsutasse pulma. Aga ei kutsutud! ", sain ma võidukalt alustada ja jäin reaktsiooni ootama. Ootasin Tallinnani, seda ei tulnudki. Või noh, ühe mõistmatu pilgu küll sain: "Mis sul viga on?" , või midagi sellist oli sinna kirjutatud. Ma igaks juhuks rohkem ei rääkinud. Niisiis, tellimise peale on pagana raske meelelahutaja olla.

Kas mäletad oma esimest kokkupuudet raadioga Elmar? Oli see hetk seotud kuulamisega või intervjuu andmisega, mis situatsioon oli?

Esimesi kokkupuuteid on n-ö kaks. Kui idee Elmarist teoks sai, siis oli küll hea meel. Väga vajalik tundus see eestikeelse raadio olemasolu. Ja sealt edasi, intervjuusid on olnud päris palju. Esimest paraku ei mäleta. Kuna tuli ju ka Kukus käia, siis küllap oli tavaliselt nii, et üks käik ja kaks intervjuud.

Milleks Elmari kuulajad peavad sinu eetrinädalal valmis olema, mis sul oma vaatest on kindlasti plaanis eetris ära teha?

Eetrinädalal on plaanis õigel ajal ärgata. Kui see õnnestub (ptüi-ptüi-ptüi), siis edasi on kõik võimalik. Plaan on raadiolainetel end kanda lasta, vaadata, mis see uus kogemus sisaldab ja loota, et lained ikka kannavad ja ma ära ei vaju.

4.-8. september Mihkel Raud.

11.-15. september Anne Veesaar.

18.-22. september Maire Aunaste.

25.-29. september Andres Dvinjaninov.

Maire! Oled saatejuhina saanud esitada miljoneid küsimusi. Mis on eelseisva raadiotööga seotud 1 oluline küsimus, mida sooviksid kuulda ja kuidas sellele vastad?

Arvan, et kõige tähtsam küsimus, mida üldse inimestelt küsida, isegi siis, kui ta ei ole saatejuht, on see väga lihtne küsimus, et mis sind õnnelikuks teeb. Mind teeb õnnelikuks see, milleni jõudsin tõesti väga palju aastaid tagasi, siis kui ma hakkasin ostma endale plaate muusikaga. Isegi kui ma enam ei suuda kõndida, kui ma suudan ainult ühte kätt liigutada, teeb mind õnnelikuks ainult muusika.

Kas mäletad oma esimest kokkupuudet raadioga Elmar? Oli see hetk seotud kuulamisega või intervjuuga, mis situatsioon oli?

Terve oma elu olen tahtnud olla ainult aus, seetõttu ütlen, et minu kokkupuuted raadioga Elmar on seotud ainult intervjuu andmisega. Ma ei suuda kuulata kõiki neid jutte, mida Eesti raadiojaamades räägitakse ja kuna muusikast kuulan ma vaid Ameerika vanamuusikat ja seda Elmar ei mängi, siis nii on.

Milleks Elmari kuulajad peavad sinu eetrinädalal valmis olema, mis sul oma vaatest on kindlasti plaanis eetris ära teha?

See küsimus on tegelikult raske ja mõnevõrra ka mõttetu, sest inimene, kes on raadioeetris, ei peaks otseselt ära tegema mitte midagi. Raadio on ju mõeldud selleks, et anda infot ja pakkuda meelelahutust. Ma saan teha ainult ühte, saan rääkida. Ja ma loodan, et ma tekitan kuulajates mingisuguseid positiivseid võnkeid, oma olemasoluga.

Anne! Oled näitlejana saanud oma rollides mängida igasugu ameteid ja tüüpe. Millised konkreetsed tegelaskujud ja rollid võiks tulla kasuks raadiotöös?

Ilmselt aitab raadiotöös improvisatsioon. Olen teinud Improteater Impeeriumiga külalisena mõned etendused. Närv oli ikka pingul, sest midagi ette ei tea. Koolituse läbinud impronäitlejad on ikka treeninguid teinud, vähemasti oma reaktsioonid kokku harjutanud. Ma olin kogu see poolteist tundi, mis etendus kestis, nagu tulistel sütel kõndija, aga jäin ellu. Need rollid, mille tekst on teada, ka partneri tekst, misanstseenid kokkuharjutatud, nendele lisan ainult mängulusti ja lähebki lugu käima. Usun, et just mängulust, partnerite (kaassaatejuhtide) kuulamine ning mõtte ja meele vabaks laskmine aitab.

Kas mäletad oma esimest kokkupuudet raadioga Elmar? Oli see hetk seotud kuulamisega või intervjuu andmisega, mis situatsioon oli?

Kui ma nüüd ajas tagasi meenutan, siis esimene kokkupuude Elmariga toimus Vanemuise väikese maja grimmitoas. Sinna astus sisse Owe Petersell ja palus minult intervjuud. Muidugi nõustusin. Aastanumbrit ma ei mäleta, aga töötasin siis Vanalinnastuudios näitlejana ning me olime Tartus külalisetendustel. Ehk oli see lavastus "Saame kokku veebruaris", mida mängisime koos Tõnu Kilgasega.

Milleks Elmari kuulajad peavad sinu eetrinädalal valmis olema, mis sul oma vaatest on kindlasti plaanis eetris ära teha?

Põnev on ju päevateemadel arutleda. Nagu näiteks tänagi läks "Õnne 13" võttel vaidluseks, et kui mees oleks peaminister, kas siis oleks tema abikaasa teemat nii lahatud, nagu praegu naispeaministri puhul. Ma olen seda meelt, et praegu pole küsimus selles, kas mees või naine. Kindlasti teen juttu Setomaast, Valgamaast - nendest paikadest, kus on mu juured. Ja ehk ka sellest, kuidas ma Kiievis filmi tegemas käisin. Me ei tohi harjuda sõjaga, me ei tohi unustada, et Ukrainas vajavad inimesed abi iga päev. See ei ole meist kaugel. Laupäeva õhtul istusin Setomaal, linnulennult 50 km kaugusel Pihkvast, kus lendavad droonid. Sõda on peaaegu meie õuel. Kindlasti tahan muusikapaladest eetrisse paisata Zetode lugusid ja Justamendi lugu "Petseri tsura ja Hiitola ätt".

Mihkel! Oled kindlasti kuulanud kõikvõimalikke raadiojaamu maailmas. Mis riigi ja formaadis raadiojaama saatejuhile sinu stiil kõige rohkem sarnaneb ja mille poolest?

Püüan olla nii palju unikaalne saatejuht, kui vähegi võimalik. Ühest küljest sarnanevad kõik maailma raadio saatejuhid vältimatult üksteisele, teisalt tahaksin ma väga loota ja uskuda, et Mihkel Raudasid on siiski ainult üks.

Kas mäletad oma esimest kokkupuudet raadioga Elmar? Oli see hetk seotud kuulamisega või intervjuu andmisega?

Vist ikka pigem kuulamisega. Ja mõningase kahetsustundega, et vähemalt toona ei mänginud Elmar ingliskeelset eesti muusikat ning minu laulud kõlasid neil päevil paraku justnimelt inglise keeles. Intervjuusid olen aastate jooksul kah üksjagu Elmarile andnud ja need kogemused on kõik väga meedlivad olnud.

Milleks Elmari kuulajad peavad sinu eetrinädalal valmis olema, mis sul oma vaatest on kindlasti plaanis eetris ära teha?

Püüan muuta Elmari kuulajate algava päeva veel heatujulisemaks, lisaks olen ju abiks kogenud Elmari saatejuhtidele ning loodetavasti sünnib meievahelisest eetrikeemiast rohkelt unustamatuid raadiohetki.

Külalissaatejuhtidega Elmari hommik on eetris tööpäevadel, kuuest kümneni.

1. september 2023
Author
Raadio Elmar