neljapäev23. mai 2024

Rolf Roosalu: hästi palju rõhutakse produktsioonile, kuid unustatakse ära laulude sisu

25. mai 2022
Autor
Raadio Elmar

Rolf Roosalu on mees, kes teab muusikamaailmast nii mõndagi. Milline laul töötab kogenud muusiku jaoks hästi? Kes on tema lemmik Eesti popartist ja miks? Rääkisime, kuidas sünnivad edukad kontserttuurid ning mil moel säilitada aastateks värske lavaline välimus. Mõistagi tegi Roosalu juttu ka oma idüllilisest kodutalust, mis asub Läti piiri ääres. Intervjuud vedas Henri Laumets. Kuula ja loe SIIN!

Rolf Roosalu on oma laulmise ning meeleolukate ülesastumistega rõõmustanud publikut juba paar aastakümmet. Laulja imeline hääleulatus ning musikaalsus on pisara silma toonud nii mõnelgi tulihingelises fännil. Mees on esinenud rahvusvahelistel üritustel, muusikalides ning teinud edukalt kaasa mitmetes mainekates teleprojektides. Raadio Elmar saates «Mitte ainult muusikast», tõdes laulja, et lavale pääsemine pole tema jaoks enam teema, mille pärast iga hinna eest võidelda.

«Suurel laval esinemine pole minu jaoks enam elu ja surma küsimus. Vaadates täna näiteks Eesti Laulu...viimastel aastatel on jäänud mulje, et hästi palju rõhutakse produktsioonile. Loomulikult, see on oluline. Kuid unustatakse ära sisu ja see, mida konkreetne lugu artisti enda jaoks tähendab. Laul hakkab ka kuulajale mõjuma alles siis, kui see mõjub läbi artisti,» märkis Roosalu.

Muusik lisas, et hea laul on see, mille puhul esitaja tunneb materjaliga teatavat lähedast ja isiklikku kontakti. «Heal lool on olemas ka mingi muu tasand - sel on midagi, mida inimestele rääkida. Analoogne asi juhtus ka tänavu Eurovisioonil võitnud Ukraina võidulooga «Stefania». See ei pruukinud olla muusikalises mõttes inimeste lemmiklaul, kuid selle taga on nii tugev ja hinge minev sisu,» märkis ta.

«Aga mis puudutab artiste ja suuri lugusid...mis seal salata, paljud ei kanna laule välja. Eurovisiooni puhul tuleb nii hästi juba veerandfinaalidest välja, kes suurel laval reaalselt vastu peaksid ja kes jällegi mitte. Kas siis lugu hakkab elama täiesti oma uut elu või see hääbub kuhugi rambivalgusesse. Olgem ausad, neid esinejaid on päris vähe, kes on suutelised Eurovisiooni finaalis panema kogu Euroopa ja maailma end kuulama,» muigas Roosalu.

Mees tõi noorema põlvkonna kohalike artistide hulgast välja isikliku lemmiku ja põhjendas seejuures oma valikut. «Jüri Pootsmannil tulevad järjest väga head laulud. Heas mõttes kavalalt sõudev artist Eesti popmuusikas. Tal on kõik sammud väga hästi läbi mõeldud ja kõik toimib suurepäraselt. Soovin talle ainult edu,» sõnas ta.

Juulikuus läheb muusik kontserttuurile koos Koit Toome, Dagmar Oja, Kaire Vilgatsiga. Esitlusele tulevad legendaarse ABBA lood. «Selle bändiga on üks väga kummaline tundmine - näiteks autos olles ma ABBA muusikat peale ei paneks. Ma pole selles mõttes fänn. Kuid meie kui lauljate teadmisesse on jõudnud nende kaunis mitmehäälne harmoonia. Kevadel juba tegime sarnaseid esinemisi ja võib öelda, et oleme nüüd selle kontsertformaadi fännid. Kava kokku pannes valisime välja laulud, mis meile endile meeldivad. See on lahe õhtu koos ABBA lauludega, me laulame neid lugusid läbi enda. Me kindlasti ei tee kedagi järele, see polegi eesmärk,» selgitas laulja.

Roosalu võttis mõned aastad tagasi ette julge sammu. Ta kolis linnamelust tallu, mis asub Läti piiri ääres. «See koht võib esialgu tunduda kaugel. Tegelikult, mis see kolm tundi sõitu siis ikka on. Lähim pood ja kõrts asuvad talumajast kahe kilomeetri kaugusel. Kui seal olen, siis millestki puudust tundnud ma pole. Läti on sama kaugel kui Rõuge, mingitel päevadel lähen toidupoodi hoopis Lätti, nende kauplus on kaks tundi kauem lahti,» lisas ta.

«Maal olles olen isegi veini ise teinud, sõbra abiga küll. Otsustasime seda valmistada kohalikest õuntest. See tuli nii ootamatult hea, et mu pere ning sõpruskond olid hämmingus. Seda maitstes hakkasin juba mõtlema, et äkki hakkan isegi veini jooma...kuid see ammendus. Vahel harva, kui keegi toidu kõrvale pakub, siis võtan. Kuid lisaks veini tootmisele olen ka seeni ning moose purki teinud,» lausus ta.

Roosalu avaldas, et kodukülas on mitmeid seenetarku, kes hea meelega õpetusi ning soovitusi jagavad. «Nad käivad isegi talv läbi seenel. Tegelikult on seenekastet võimalik teha terve aasta vältel. Tuleb vaid mõnel seenetargal sabast kinni haarata ning ta näitab, kuidas asi käib. Olen vaadanud palju videosid ja pilte, see ala tundub päris põnev,» rääkis ta.

Muusik avaldas, mil moel on tal õnnestunud oma kodu ehitada ning sisustada viisil, et seda on esile tõstnud isegi erinevad sisustusajakirjad. «Kodus peab olema õige tunne. Seal peab olema hubane. Kindlasti ka õige valgus mängib suurt rolli. Viimastel aastatel olen väga palju valgust juurde toonud - eelmisel aastal sai näiteks tehtud terrass ja suured klaasist terrassi uksed,» märkis ta.

«Nüüd toimub maakodus pööningu väljaehitamine, mis samuti toob valgust juurde. Selle maja juures on oluline ka vana hing. Iga kord kui sinna lähen, puhkan end korralikult välja. Järelikult...see ongi õige kodu. Sinna on hea minna, hea olla, välja puhata ja siis jälle uue ringiga edasi minna,» rääkis mees.

Roosalu tõi välja, et leidis antud maakodu tavapärasest kinnisvaraportaalist. «Kuidagi juhtus nii, et eelmine omanik pidi sealt ära minema ja ta pani maja müüki. Mina nägin seda ja oli kohe ka tunne, et seda maja on mul vaja. Ma vaatasin ja otsisin kinnisvaraportaalidest erinevaid maju. Ma ei otsinud kohta konkreetselt nii kaugele Lõuna-Eestisse. Aga loomulikult, keskkond ja loodus mängisid valiku juures väga olulist rolli. Mind hakkas kõnetama ostetud maamaja ajalugu - tegemist oli jõuka pere taluga. Neil oli isegi rehepeksu masin. Kogu lugu huvitab mind väga,» lisas ta.

«Me elame tegelikult laenatud maailmas. Seda elu tuleb nautida. Ühel hetkel kui me siit ära läheme, ei saa me ju mitte midagi kaasa võtta. Tuleb elada selle mõttega, et asjadest pole vaja nii kramplikult kinni hoida. Elu tuleb nautida ja usaldada seda, mis su teele tuleb,» sõnas laulja.

Roosalu lisas, et algaval suvel tahab ta võimalikult palju koos olla oma perega. «Esinemisi on palju, kuid olen pere jaoks jätnud teadlikult vabu päevi. Päris kindlasti saame venna ja õe peredega maal kokku, valmistame head sööki, teeme sauna ja lihtsalt oleme. Erilisi hetki on vaja,» lisas ta.

Muusik märkis, mil moel ta enda tervise ja välimuse eest hoolt kannab. «Ma ei ole nii tervisliku toitumisega, kui mõni arvab. Söön absoluutselt kõike ja ei piira end millegagi. Olen ka väga suur magusasõber - koogid ja saiakesed on mu lemmikud. Siiski, kreemitordid mulle eriti ei meeldi. Kus on aga sees kohupiim, läheb hästi peale. Aga minu saladus...olen üks suur paastuja. Aastas korra, enamasti kevadeti, võtan nädala vaid endale - olen vee ja taimeteede peal. Need on mu energia kogumise hetked. Mõistagi, teen seda juhendamise ja arstliku kontrolli saatel. Paast on see, mis noorendab,» rääkis muusik raadio Elmar saates «Mitte ainult muusikast».

Kuula saadet SIIN:

Show image
Mitte ainult muusikast
25. mai 2022
Author
Raadio Elmar