neljapäev12. detsember 2024

Nende nippidega õpetad lapse taskuraha kasutama

4. september 2023
Autor
Gregory Landrat
Sotsiaalmeedia ja erilahenduste toimetaja

Kooliaeg on käes ning koolipuhvetid avatud. Kui palju peaks lastele taskuraha andma ning millal on õige aeg lapsega rahast üldse rääkima hakata? Elmari hommikuprogrammis arutles sel teemal Vallo Arumäe.

Lastele rahatarkuse õpetamine algab eelkõige vanematest. „Esimene samm selle juures ongi, et lapsevanem ise oleks rahatark ja mingid baasteadmised oleks selged“ selgitab Arumäe. Kui lapsevanemal endal on mingi süsteem ja distsipliin rahaasjade suhtes on seda väga lihtne tegelikult lapsele edasi anda. Lastele võiks rahatarkust Arumäe arvates õpetama hakata juba niipea, kui laps ise raha vastu huvi tunneb ja raha kasutama hakkab. „Umbes neli kuni kuus on selline vanus, kus saab hakata juba mingeid põhimõtteid õpetama, olenevalt kas lapsel on selle teema vastu huvi ja kui laps juba kooli läheb, võiks selle teemaga tõsisemalt tegelema hakata“ sõnab ta.

Esialgu tuleks aga lapsele teha selgeks, kuidas raha kasutada võiks. „Võiks olla selge süsteem, et kogu raha ei lähe ainult kulutusteks vaid mingi osa ka kogumiseks mingite unistuste jaoks või investeeringuks tuleviku jaoks“ räägib Vallo. Taskuraha tasub lastele aga esialgu anda pigem sularahana, sest siis on see käega katsutav paber või münt ikkagi emotsionaalsem ja siis ka laps näeb seda, kuidas kõrvale pandud raha reaalselt koguneb kuskile purki.

Kui palju peaks lapsele taskuraha andma ning kui tihti peaks lastega rahast rääkima? Kuula siit:

4. september 2023
Author
Gregory Landrat
Sotsiaalmeedia ja erilahenduste toimetaja