neljapäev23. mai 2024

Kas Tõnis Mägi on 57 või 75?

14. november 2023
Autor
Tiiu Sommer

Reede õhtul, vahetult enne oma 75. sünnipäeva astub Alexela Kontserdimaja lavale Tõnis Mägi. Elmari hommikustuudios jagas armastatud laulja oma mõtteid ja kogemusi, avades pisut enda elu erinevaid etappe ning rõhutades muusika olulisust. Kui vanana legend end aga tunneb?

Tõnis Mägi naeratab ja vastab: "Tunne on nagu 57. Põhjendan: 57 on see, millal ma nii-öelda leidsin ennast ja see on otse loomulikult seotud muusikaga. Oli aasta 1966, mil ansambel “Rütmikud” kuidagi täitsa juhuslikult ja iseeneslikult formeerus. Samal ajal, 16-aastasena, tegin oma oma esimese katsetuse luua laul. Loo nimi on “A Long Long Ago”. Muidugi on piinlik kuulata, milline inglise keel ja kui algeline see kõik on, aga katsetus oli raudselt olemas! Need aistingud, meeled, lõhnad, helid on mind saatnud kogu elu. Aga jah, kordan: ma olen 57 aastane.”

Küsimusele, kuidas muusika tegemine on aja jooksul muutunud, vastab laulja ja laululooja, et nooremana läks ta kaasa trendidega, kuid nüüd liigub omas rütmis, tajudes maailma omamoodi. "Ma ei kujuta ette maailma ilma muusikata," ütleb ta, rõhutades muusika olulisust igapäevaelus, “kui sellist meelt ei ole, mis muusikat vastu võtab, on mul neist kohe kahju natuke”

Jutu käigus selgub, et Tõnis Mägi ei tunne vajadust ennast muusikaga tegelemiseks tagant utsitada. "Miks ma laulan või miks ma seda muusikat kirjutan? See on sellepärast, et ma teisiti ei saa. Minu sisse kogunevad teatud helid ja sõnad, mis peavad leidma väljapääsu. Need ei saa minu sisse jääda, võin jääda füüsiliselt haigeks," tunnistab ta.

Eelolevat juubelikontserti tutvustades räägib Mägi, et esimeses osas kuuleb värskeid lugusid tema uuelt plaadilt ja ilmselt ei piirdu see pidu väljakuulutatud kahe tunniga. Mägi naerab ja mainib, et õhtu venib tõenäoliselt pikemaks, sest tema jutustamisel ei ole lõppu.

Kuula kogu sünnipäevaeelset jutuajamist ja Tõnis Mägi uut laulu "Oh aeg" siit:

14. november 2023
Author
Tiiu Sommer