teisipäev18. juuni 2024

Kaitseliidu vabatahtlikud tegid Eestile ja Ukrainale muusikalise kingi

17. veebruar 2023
Autor
Tõnu Tamm
tonu.tamm@duomedia.tv

Raadiot Elmar külastasid muusikud Rasmus Kadaja ja Margus Põldsepp, kes andsid välja koos Kaitseliidu ja Propastopi vabatahtlikega muusikaalbumi «24.02». Eesti riigi sünnipäevakingituseks ja Ukraina rahvale austusavalduseks valminud album koosneb seitsmest uuest isamaalisest laulust, millest igaüks on esitatud eesti ja ukraina keeles.

Albumi idee tuli helilooja Matis Leimalt, kes liitus Ukraina konflikti alguses Kaitseliidu küberkaitseüksusega. «Matis tegi ettepaneku, et võiksime luua uusi isamaalisi laule, mille eesmärk on noorte isamaaline harimine. Ja mina, kui ise väga isamaaline inimene, olin täiega kaasas,» selgitas Põldsepp.

Digitaalselt ilmuval albumil kõlab valdavalt originaallooming, mille sõnad on suures osas kirjutanud Aapo Ilves. Põldsepp kiitis Ilvese tööd, öeldes, et tema tekstid on teda alati köitnud ja tekitasid kohe visuaalseid ideid. Lugude valmimisele aitasid kaasa veel teisedki muusikud, sealhulgas Toomas Lunge ja Kait Tamra.

Albumi salvestamine osutus väljakutseks, sest muusikud pidid laulma nii eesti kui ka ukraina keeles. Algselt arvasid mehed, et neil tuleb laulda ainult emakeeles, kuid vahetult enne salvestussessiooni selgus, et ka ukrainakeelsed laulud tuleb sisse laulda neil endil. «Ukrainakeelsed laulusõnad jõudsime selgeks õppida paari päevaga,» rääkis Põldsepp.

Lisaks Kadajale ja Põldsepale esitavad laule Zetod, Justament, Untsakad, Lõõtsavägilased, Nika Marula, Kait Tamra ja Eestis elavad ukrainlastest muusikud Aleksandr Brazhnyk, Anastasija Kolesnik ja Ruslan Trochynskyi.

Kuula täispikka intervjuud Margus Põldsepa ja Rasmus Kadajaga siit:

17. veebruar 2023
Author
Tõnu Tamm
tonu.tamm@duomedia.tv