neljapäev23. mai 2024

Ivo Linna kodumaise muusika hoidmisest: raadio Elmar on meie kultuuripildile äärmiselt vajalik nähtus

29. november 2021
Autor
Raadio Elmar

Raadio Elmar hommikuprogrammis «Ärka, kaunis maa!» käis külas Ivo Linna. Muusik usub, et paljud eestlased on raadio Elmarile tohutult tänulikud - kõik ei taha globaliseeruda ja vaid maailma muusikat kuulata. Linna andis välja uue albumi, mis kannab nime «Taevatähtedest tee» - mis laadi muusikat see sisaldab ja millised Eesti staarid seal veel kaasa teevad? Kuula ja loe järele!

Palavalt armastatud laulja Ivo Linna meenutas 2007. aastal läbi viidud raadio Elmar küsitlust, mille raames kuulajad pidid toona hääle andma oma kõige lemmikumale kodumaisele lauljale. Võistluse pani toona ülekaalukalt kinni Linna ise.

«Mäletan nii selgelt seda hommikut! Sõitsin autoga ringi ja mulle helistas raadio Elmar. Otse-eetris küsiti, kes on minu arust Eesti kõige populaarseim laulja. Arvasin, et see on mingi tavapärane tüngakõne. Suhtusin sellesse telefonikõnesse humoristlikult, kuid veidi hiljem mõistsin, et kõik osutus tõeks. See on olnud minu elus üks väga ilus hetk,» meenutas Ivo Linna raadio Elmar hommikuprogrammis.

Muusik rääkis ka oma käesolevast aastast ja tõdes, et see olnud üksjagu pöörane. «Aasta algas väga pika pausiga. Me ei saanud koosseisudega lavale pea pool aastat. Kui piirangud kadusid, oli tööd korraga nii palju! Iga päev oli mõni esinemine - oli kontserte, pulmapidusid. See oli justkui hõljumine, kõik oli nii ilus,» sõnas ta.

«Mida teeb aga karm koroonaaeg rahvaga? Ütlen seda, et publik on tänavu olnud täiesti eriline. Lava ees valdab tohutu vaimustus, sõprus, armastus. Üles võib lugeda nii palju tundeid. See on olnud imeline aasta,» lisas ta.

Kuivõrd raadio Elmar saab tänavu 24-aastaseks, siis Linna mainis, mida tema jaoks Elmar kui raadiojaam tähendab. «Mulle meeldis alates Elmari loomise hetkest selle põhiline liin - see, et raadiojaam mängib ainule eesti muusikat. Eestis on olnud väga häid heliloojaid ja on praegugi. Lisaks sellele, meil on suurepäraseid pillimehi ning lauljaid,» sõnas Linna.

«Eesti muusika vara kast on suur ja samas on see ka tõeline kullafond - sealt annab kogu aeg midagi leida. On palju vana head muusikat ja pidevalt tuleb ka uut materjali peale. Meie kultuuripildile on see raadiojaam äärmiselt vajalik. Maailm on läinud väga väikeseks. Sa saad ükskõik millisest maailma otsast oma lemmik muusikapala kohe kätte. Selleks, et hoida eesti lugu, laulu ja muusikat - võiks raadio Elmarile panna lausa mitu monumenti. Mina usun, et Eesti rahvas on raadio Elmar jaamale tohutult tänulik, kõik ei taha ju globaliseeruda ja maailma muusikat kuulata,» rääkis Ivo Linna.

Armastatud laulja tuli hiljuti välja uue albumiga, mis kannab nime «Taevatähtedest tee». «Kogu protsess algas väga rahulikult. Mõtte peale tulid Rainer Michelson ja Antti Kammiste. Olin laulnud Karl-Erik Taukariga ühe dueti ning idee hakkas edasi arenema. Albumil laulan duette erinevate partneritega. Teiste hulgas on näiteks mu poeg Robert Linna, kuid ka Lenna Kuurmaa, Kerli Kivilaan, Tanel Padar, Hendrik Sal-Saller ja Jalmar Vabarna. Tore oli see, et kõik lauljad olid plaadi avaldamisega vastu puiklemata nõus - nad kirjutasid isegi uusi laule juurde,» rääkis ta.

«Albumi laulude tekstid on muidugi haruldaselt head ja lindistamine oli kuidagi eriliselt lihtne. Need ühtivad täielikult minu põhimõtete ja soovidega. Lood olid sobilikud ja ei olnud ühtegi probleemi isegi helistikega. Olen uut materjali nüüdseks mitu korda läbi kuulanud ja no ei ole häbi! Põhiline on see, et sain laulda uut muusikat ja see on mulle suur asi,» lisas Linna.

«Eks olen astunud ka ämbrisse. Näiteks siis, kui olen üritanud oma nooruspõlve lugusid uues kuues esitada - ausalt öeldes, see ei vii mitte kusagile. Kõik lood sünnivad mingil elu hetkel ja sa suhtud siis asjadesse hoopis teistmoodi kui aastakümneid hiljem. Vanu asju ümber tehes ei pruugi tulemus olla enam üldse nii hea. Õnneks nüüd on nii palju uut materjali, et võiks kasvõi iga nädal uue plaadi teha,» muigas laulja.

Plaadi nimilugu «Taevatähtedest tee» tuli esitamisele ka raadio Elmar hommikuprogrammis. «Nagu ka kõik teised selle albumi laulud, siis ka see räägib eelkõige armastusest. Mulle meeldib väga ka Lenna hääl - see kajastab hästi pealkirja ja kogu laulu sisu. Lennal on sädelev ja tähtedest kubisev hääl. Laulu kuulates näeksid justkui ise seda säravat linnuteed. Ma loodan, et see lugu leiab oma koha Eesti lembelaulude hulgas,» rääkis Ivo Linna raadio Elmar hommikuprogrammis «Ärka, kaunis maa!».

Kuula tervet intervjuud SIIN:

Show image
Elmari hommikujutt
29. november 2021
Author
Raadio Elmar