kolmapäev7. juuni 2023

Helen Sildna kultuurikalendri soovitused alanud sügishooaega

30. september 2022
Autor
Raadio Elmar

Raadio Elmar saates «Mitte ainult muusikast» oli külas kontserdikorraldaja Helen Sildna, kes on juba aastaid üle ilma kokku kutsunud fantastilisi muusikuid. Ikka selleks, et eestlased saaksid oma meeli toita kauni ja erilaadse loominguga. Kuidas Sildna aga ise oma hinge toidab? Saime ägedaid soovitusi sügisesse kultuurikalendrisse! Intervjuud vedas Karl Gustav Adamsoo.

«Minu suvekuud läksid üle ootuste hästi, sain puhata ja nautida kaunist Eestimaa suve. Maikuus korraldasime Tallinn Music Week'i ja seejärel õnnestus puhata lausa kolm nädalat - viimati sain nii palju suviseid puhkepäevi keskkooli ajal. Suve lõpu poole oli taas kiire, sest septembris toimus Muusika- ja linnafestival Station Narva,» rääkis kultuurikorraldaja Helen Sildna raadio Elmar saates «Mitte ainult muusikast».

Sildna tunnistas, et kui on aeg puhkuseks, siis parema meelega ta veedab aega looduses kui kultuuriprogrammi nautides. «See on selline erialane teema. Kui ise oled festivalikorralduses tööl, siis puhkuse ajal püüad festivale isegi vältida. Kuid mõningatele üritustele siiski jõudsin: Viljandi Folk on mul alati südames, samuti jõudsin Birgitta Festivalile. Kuid mis seal salata, tänavune suveaeg möödus peamiselt maal, mere ääres ja metsas. Pean siiski lisama, et isegi kui ma parasjagu festivalikorraldusega seotud pole või mõnda kontserti ei külasta, on muusika ikkagi nii suur osa mu elust,» rääkis ta.

«Viimastel aastatel olen märganud, et sügis on mu lemmikhooaeg. See on uus värske tulemine - saab plaane teha järgmiseks aastaks. Ka hetkel on sama tunne. Kibekiire aeg on möödas ja aeg hakata planeerima järgmist hooaega. Olengi nii planeerinud, et üks festival on kevadel ja teine sügisel...ja siis selle vahepeale jääb pool aastat, mil saab minna külla teistesse riikidesse. Võõrsil saab näha, kes on laias ilmas ägedad ja uued tegijad,» sõnas Sildna.

Veel enne, kui festivalikorraldaja välismaale siirdub, on tal ohtralt põnevaid uudistamisi ka Eestis. «Tahan minna Viimsi Artiumi vaatama, polegi sinna varem jõudnud. Näen, et nende kultuurikalender on erakordselt põnev! Seal pole ju sugugi vaid muusika - tegelevad ka etenduskunsti, teatri ja nüüdistantsu tutvustamisega. Kindlasti tahan minna mõnel päeval Arvo Pärdi keskusesse Laulasmaal, olen igatsenud selle atmosfääri järele. Mulle aegajalt lihtsalt meeldib olla seal, erakordselt vaikne ja mõnus paik. Olgu seal siis parasjagu kontsert või filminäitamine, alati on see hea ning huvitav,» märkis ta.

«Tahan sügisel jõuda tagasi ka Ida-Virumaale - näiteks vaadata mõnda etendust, mida korraldab Vaba Lava Narva. Seal on nii põnevaid teatri eksperimente! Väga tahan teha tiiru ka erinevates kunstigaleriides - see on alati mu lemmikteema. Tean, et Kadriorus on üleval Konrad Mägi näitus. Lisaks tahan minna mu hea sõbra Kris Lemsalu näitusele Noblessnerisse. Sügiseti meeldib mulle see osa kultuurist, mis on natuke introvertne. Lähinädalatel ei plaanigi suuri ja kärarikkaid üritusi. Mulle väga meeldib see mõte, et võtan topsi kakaod ja kulgen väikestes ja vaiksetes kontsertsaalides ja galeriides. Mulle meeldib see rahunemise aeg,» sõnas kultuurinautleja Sildna.

Sildna on Eestisse kauneid elamusi toonud juba 21 aastat. Kas korraldajale endale üllatusi veel jagub? «Elul on tavaks veeretada igasuguseid asju me rajale. Kõige olulisem võti on talitseda iseenda emotsioone, sellest algab kõik pihta. Kui õpid ära selle nõksu, mil moel lahutada teineteisest olukord, ratsionaalne lahendus ja enda eskaleerunud emotsioonid...on sul pool lahendust juba olemas. Oma töös õpin alatasa tundma nii iseenda võimekust kui ka isiklikku tööriistakasti. Mind naljalt enam mingi lennukist maha jäänud bändiga ei šokeeri,» naeris Helen Sildna raadio Elmar saates «Mitte ainult muusikast».

Kuula meeleolukat täispikka saadet SIIN:

Show image
Mitte ainult muusikast
30. september 2022
Author
Raadio Elmar