teisipäev18. juuni 2024

Elektritõukeratturite sõidukultuurist meie linnapildis: turvalise sõidu ABC teie ees!

27. oktoober 2021
Autor
Raadio Elmar

Raadio Elmar hommikuprogrammis rääkis Andres Opp. Heitsime pilgu elektritõukerataste kasutusele meie linnapildis. Statistika näitab, et ratturitega toimub palju õnnetusi ning sekeldusi, kas viga on liiklejate vales sõidustiilis, liigses kiirustamises, teadmatuses või milleski muus?

«Olen kahjuks märganud, et ohtlikke olukordi tuleb linnapildis ette väga tihti, lausa igapäevaselt. Sõidan ligikaudu viisteist kilomeetrit päevas, nädalavahetustel küll veidi vähem. Üks probleem on see, et väga tihti sõidetakse läbi pimedatest nurkadest ja seda väga suurel kiirusel. Teine teema – kõndijatest minnakse mööda väga lähedalt ja praktiliselt maksimaalsel kiirusel. Kui jalutaja peaks astuma kasvõi paarkümmend sentimeetrit vasakule või paremale, oleks kokkupõrge vältimatu. Lisaks sellele, tõukerataste peal sõidetakse kahekesi, mis pole ju samuti lubatud,» sõnas Opp.

Mees rääkis ka liiklemisest ülekäiguradadel. «Mingitel hetkedel tundub, et autojuht tahab ratturi üles lasta, teistes situatsioonides ta seda jälle teha ei soovi. Tõukeratturid sõidavad ülekäiguradadele kiiresti peale ja samuti hüppavad sealt ka äkitselt maha,» sõnas ta.

«Meie teed ja tänavad võiksid alati paremas seisukorras olla, kuid isiklikult ma jänni pole jäänud. Kui liikled tõukerattaga, millel on head amordid ning korralik võimsus, siis pinnase olustik ei mängi enam väga suurt rolli. Mina sõidan tõukerattal isegi talvel. Kui aga sõidad tavalise tõukerattaga, siis võid nii mõneski kohas on liiklemine raskendatud – eriti lahtisel kruusal,» rääkis ta.

Opp täpsustas, et kui plaan ka talvisel ajal tõukerattal tänavatele minna, tasub soetada vastavad talverehvid. «Siis pole sul märgade lehtede ja lume peal nii libe sõita. Kui jäide maas, siis sõitu ma jälle ette võtta ei soovita – kiilasjää puhul tasub minna bussi või taksoga,» rääkis ta.

«Ja veel - tõukerattad vajavad kindlasti ka hooldust! Oleneb natuke mudelist, kuid turvalisuse huvides peaks su ratas aastas vähemalt ühel korral põhjalikku hooldusesse jõudma. Ratas on vastasel korral oluliselt vähem vastupidavam,» avaldas mees.

Opp jagas tõukeratastel liiklejatele omapoolse soovituse turvaliseks liiklemiseks. «Olge tähelepanelikumad ja arvestage kaasliiklejatega. Mõne koha peal tasub kindlasti hoogu maha võtta,» märkis kogenud sõitja raadio Elmar hommikuprogrammis «Ärka, kaunis maa!».

Kuula saadet SIIN:

Show image
Elmari hommikujutt
27. oktoober 2021
Author
Raadio Elmar