Raadio Elmar
Eduka helilooja Rainer Michelsoni salakireks on hoopis automaailm
17. märts 2022
Rainer Michelson on avalikkusele teada kui laulja, kitarrist ja helilooja. Tartust pärit mees veab bändi nimega Supernova ning tema pikaaegseks lavakaaslaseks on olnud vanameister Ivo Linna. Koos on esinetud tuhandetele fännidele ning avaldatud suurepäraseid hittlugusid. Tuli välja, et Michelsonil on andeid veel teisigi - ta on vägevate raudmeestega rinda pistnud Ironman triatlonil ning tema trumpalaks on ujumine. Kuula saate «Mitte ainult muusikast» raames tehtud intervjuud SIIN!
Rainer Michelson on Supernova bändi eestvedaja ning lisaks bänditööle kirjutab mees muusikat mitmetele eesti artistidele. Nendest kõige nimekaim laulja on Ivo Linna - koos on antud välja mitmeid edukaid singleid ning kaasa on löödud ka Eesti Laulul.
«Eelmine aasta oli meie jaoks tähtsaid töid ja tegemisi täis. Tuli välja Ivo Linna uus album pealkirjaga «Taevatähtedest tee». Projekti raames tegid kaasa erinevad esitajad. Taustatöö, mis plaadi organiseerimisega kaasnes, oli jõhker. Koroona tõttu ei saanud kõikide osapooltega piisavalt palju kohtuda. Näiteks isegi selline lihtne asi oli probleemiks: kuidas saada loo helistik kahe laulja jaoks sobivaks,» sõnas helilooja ja bändimees Rainer Michelson.
Michelson tunnistas mõtlikult, et koroonaaeg on mõjunud muusikatööstusele üsnagi laastavalt. Samas lisas ta, et suvistel perioodidel, mil piirangud leebemad, on tööpõld tervitanud paljude uhkete esinemistega. «Me vist ei suuda hoomatagi seda, milline on koroona põhjustatud kahju meie kultuurielule. Iga kord, kui koroonalaine möödas, loodame, et nüüd on kõik. Tegelikult on lihtsam olnud vaid paariks kolmeks kuuks. Vaatame, kuidas siis nüüd. Küll aga, mis puudutab eelmist suve, siis võin öelda, et see oli kihvt ja töine. Mõni päev oli kohe eriti huvitav. Ühele esinemisele sõitis Iff isegi helikopteriga! Laulsime Rally Estonia avaüritusel. Teatasime korraldajatele, et saame lavale tulla vaid siis, kui peale esinemist jõuab Ivo Linna 50 minutiga põhjakaldale. Nii siis selle helikopteriga vastu tuldi ja hiljem toodi ta Lõuna-Eestisse tagasi, planeeritud oli veel üks hilisõhtune lavale astumine,» muigas ta.
Edukas bändimees märkis raadio Elmar saates «Mitte ainult muusikast», et ta pole muusikaga mitte alati nii intensiivselt tegelnud kui täna. «Viis aastat tagasi olin hoopis autonduses. Mul oli rõõm ja õnn tegeleda pikalt Mercedec-Benzis ja oh seda imet...ka BMW's. Need on ju kaks konkureerivat Premium klassi marki. Sain mõlemast töökohast üsna palju teadmisi ja kõik tegemised olid väga huvitavad. Pean tunnistama, et autondus meeldib mulle siiani,» lisas ta.
«Kui väike poiss olin, siis tahtsin saada aga hoopis jalgpalluriks! Kuni põhikooli lõpuni olin hullumas jalgpalli järele. Ühel päeval mängisin suvalisel, künkaid täis murul ning sain põlvevigastuse. See sündmus kustutas mu jalgpallikarjääri, isegi seenioride meeskonnaga ei saa liituda,» rääkis mees.
Michelson on aegade jooksul avaldanud ligikaudu seitsekümmend laulu, täpset arvestust pole muusik siiski pidanud. «Lisan siinkohal, et sahtlis on mul pooleli vähemalt paarkümmend lugu. Mul on palasid, mille olen isegi aastakümneid hiljem avaldanud. Näiteks «Ma olen siin» kuulub just nende hulka - osalesime koos Robert ja Ivo Linnaga sellega Eesti Laulul,» sõnas ta.
«Kirjutan küll palju muusikat, kuid mul on sellega natuke õnnetult läinud...ma pean ikkagi higistama! Olen lugenud meediast, kuidas mõni kusagil käis ja pähe tuli mingi viisijupp. Kui mina jalutan, mõtlen hoopis teistele asjadele. Kui tahan lugu kirjutada, siis istun maha ja hakkan tegema. Ma võin neid lugusid teha kaks või kolm tükki korraga valmis, kuid 99% tunduvad järgmisel päeval täiesti saastana. Viskan need loomulikult minema. Seega, kirjutan päris palju tühja. Õiges loos peab olema midagi, mis mulle endale väga meeldib. Kui ma seda lugu hiljem mängima hakkan, siis ei saa ju nii, et see vastu käib. Ei viitsi kannatada,» lisas ta.
Michelson rääkis, et muusika loomine on talle algusetapis eelkõige kohustus ja töö. «Meelelahutus algab siis, kui tunnen ära põneva ja paljulubava käigu, see on ühtlasi moment, millest alates kõik hakkab kiiresti tulema. Kuid alguse punnitamine on raske. Ma imestan, et inimesed suudavad muusikat kirjutada laulukirjutamise laagrites - mina istuks seal tõenäoliselt niisama,» naeris ta.
Mees avaldas, et kuigi jalgpallurikarjäärist asja ei saanud, pole ta spordiga siiski päris hüvasti jätnud. «Sõber Ain-Alar Juhanson meelitas mind triatloni tegema. Tegin seda lausa mitu aastat järjest. Trennis olin küllatki laisk ja meie kambast näitasin ilmselt kõige kehvemaid tulemusi, kuid kogu protsess oli mulle isiklikus plaanis väga äge eneseületus,» lisas ta.
«Triatlonis tunnen end kõige kindlamalt ujumises. Sellel alal on vaja osata tehnikat ning seda saab õnneks harjutada ning õppida. Kui sa päris hullu tempot ei pane ja sul on tehnika olemas...siis sa libised selle distantsi seal vee peal ära. Kolmas ala on triatlonis teatavasti jooks, see on küll tõsine tahtejõu värk. Ma ei kujuta ette, kes suudaks seal veel spurtida,» märkis ta.
Michelson on rõõmus, et eesolev suvi tuleb töine ning muusikarohke. «Esinemisi on ohtralt planeeritud. Tulemas on päris põnevaid projekte. Paar asja on tegelikult juba tegemises. Mul paluti kirjutada üks punkrock stiilis lugu XIII noorte tantsupeole. Võtsin end kokku, sest tegemist oli ju unelmate tellimusega. Seda enam, et olen suur punkmuusika fänn. Tänu koroonale lükkusid siin teatavasti asjad edasi ja kõik realiseerub aastal 2023. Samas, põnevaid projekte on veel teisigi,» rääkis Rainer Michelson raadio Elmar saates «Mitte ainult muusikast».
Kuula täispikka intervjuud SIIN:
Mitte ainult muusikast
17. märts 2022