kolmapäev7. juuni 2023

Avoid Dave: see kõlab vastuoluliselt, kuid piirangud tegelikult vabastavad

1. november 2022
Autor
Raadio Elmar

Avoid Dave avaldas eestikeelse albumi ja artisti sõnul tuleb looming otse allikast. Mees on jõudnud juurte juurde ja kirjutanud plaaditäie isikliku tähendusega muusikat. Pärimusega tutvumise ja õpingute järel muutus nii muusiku heli- kui ka kõnekeel. Põnevast protsessist oli juttu raadio Elmar hommikuprogrammis «Ärka, kaunis maa!».

«Kolme aastaga võib palju juhtuda. Plaat võtab kokku mu läbielamised ja mõtted ausamal moel kui kunagi varem ja on mulle isiklikult väga oluline album,» kommenteeris Avoid Dave, kodanikunimega Taavi Paomets raadio Elmar hommikuprogrammis.

Mehe esimese eestikeelse albumi «Allika Miis». «Emakeelset muusikat teha on muidugi lihtne. Kuid keerulisem on seda hiljem müüma hakata, vähemalt minule. Õnneks juba loomise algusfaasis olid mul teada instrumendid, mida soovin selle albumi puhul kasutada. Mul polnud lõputut vabadust otsida erinevaid sündisound'e ja eksida ära mingisse helipanka. See kõlab vastuoluliselt, kuid piirangud tegelikult vabastavad. Loomingulises mõttes kindlasti,» rääkis ta.

«Plaadil on palju materjali seotud pärimusega. Ma tahtsin teha albumi, mis oleks kummardus Eesti pärandile ja kultuuriloomele. Ma tahtsin integreerida rahvalikke instrumente modernse laulukirjutamise ning produktsiooniga,» lisas artist.

Paomets avaldas, et tema juured on küll pärit Hiiumaalt, kuid plaat ise on Eesti ülene. «Seega, vahet pole, mis piirkonnast kuulaja pärit on - see peaks kindlasti kõnetama. Iga lugu omab hingelähedast ja selget sõnumit,» märkis ta.

«Käisin hiljuti Viljandi Kultuuriakadeemias õppimas ja selles keskkonnas olles ma pärismuusikast üle ega ümber ei saanud. Nii otsustasingi siduda enda juured sellega, mida igapäevaselt muusikalises mõttes teen. See tundus kahtlemata loogiline ja kaval lahendus,» lisas mees.

Plaadil teevad kaasa Martin Petermann trummidel ning lisavokalistide ja autoritena Kelly Vask ja Kristel Aaslaid. Rahvapillidel mängisid Kerli Kislõi ja Brett Hiob.

«Erinevaid muusikuid oli kaasa löömas palju, kuid vaidlemist meil ei olnud. Kõik olid suurima heameelega valmis seda albumit tegema. Mulle tundub, et ma integreerin analoogset loomist ka tulevikku. Album ise on ilmselt üks ja ainus. Eestikeelset muusikat oli hea luua, kuid kindlasti teen ka inglisekeelseid laule edasi,» märkis ta raadio Elmar hommikuprogrammis «Ärka, kaunis maa!».

Plaat sisaldab ka kahte rahvamuusika sugemetega teost. Üheks on «Haani Miis» remiks ansamblilt Leik (Kelly Veinberg, Elina Kasesalu) ning teiseks 1926. aasta Kihnu laulu arhiivisalvestuse töötlus.

Kuula täispikka intervjuud SIIN:

Show image
Elmari hommikujutt
1. november 2022
Author
Raadio Elmar